Ticker

6/recent/ticker-posts

Advertisement

Responsive Advertisement

Aromaterapie a koronavirus
PÁR SLOV O KORONAVIRECH:  

coronavirus
Koronaviry získaly název podle svého typického vzhledu (vypadají jako sluneční koróna). Lidské koronaviry jsou běžnými původci tzv. nemoci z nachlazení, zánětů horních cest dýchacích, ale také vážných onemocnění jako je SARS (těžkého akutního respiračního syndromu, původem z Číny), MERS (respiračního syndromu středního východu, původem ze Saudské Arábie) nebo onemocnění tzv. novým koronavirem (2019-nCoV, původem z Čínského města Wuhan). Infekce se šíří především kapénkově.
V současné době neexistují žádné studie týkající se účinku éterických olejů na nový koronavirus a proto musíme předpokládat a doufat, že éterické oleje oleje budou na nový koronavirus 2019-nCoV účinkovat podobně jako na jiné, zejména chřipkové viry.
První obrannou linií by mělo být vždy pravidelné a důkladné mytí rukou.
Média jsou zaplavena radami o tom, co funguje a co ne, ale pokud máte zájem používat éterické oleje abyste se pokusili vyhnout se infekci virem nebo  posílit imunitní systém, tak tady je to, co potřebujete vědět:

Éterické oleje nám potenciálně pomohou zabránit tomu, abychom byli infikováni sezónní chřipkou nebo koronaviry. Při jejich používání musíme vzít v úvahu, že viry mají životní cyklus (mějte na paměti, že se jedná o vysoce zjednodušenou verzi velmi složitého procesu):  
 • vstup do hostitele a váže se na buňku v dýchacích cestách (nos / krk / plíce)
 • povrchové proteiny viru se vážou na receptory, jako zámek a klíč. Zjednodušeně laicky řečeno klíč a zámek musí na sebe “pasovat” je-li klíč špatný, nehodí se do zámku, neodemkne a k nákaze nedojde. Ve skandinávii je dokonce několik linií původních seveřanů, kteří nemají vůbec receptorovou strukturu na kterou se váže HIV virus a tak se prostě nemůžou nakazit. 
 • virus je pak schopen vstoupit do buňky a infikovat ji 
Existují určité složky různých éterických olejů, u kterých bylo prokázáno, že narušují životní cyklus viru v různých stádiích. V důsledku toho může být užitečné použít směs různých éterických olejů. V naší nabídce je to např. Gripol 
Virus musí mít hostitele aby se mohl rozmnožovat. Může žít na neživém povrch potenciálně déle než 24 hodin (některé zdroje uvádějí u nového koronaviru až 7 dní, v závislosti na teplotě a vlhkosti), ale nakonec zemře bez infikování hostitele.
Viry žijí déle na tvrdém povrchu, (je kov a plast), než měkkém povrchu (oblečení, lůžkoviny…). Virus se může šířit také vzdušnými kapičkami, které čekají na přenesení na živého hostitele.

JAK NEPOUŽÍVAT ÉTERICKÉ OLEJE V BOJI S KORONAVIRY:

 • V mechanickém rozprašovači nemíchejte  éterické oleje s vodou. Bez použití činidla zůstane éterický olej na povrchu vody, nesmísí se s vodou pouhým protřepáním láhve a během zhruba 24 - 48 hodin začnou ve vodě růst mikroorganismy, takže můžete kolem sebe rozstřikovat bakterie a plísně ve snaze zabít viry.
 • Nevytvářejte si vlastní gel na ruce s éterickými oleji. Koncentrace, kterou byste potřebovali abyste zabili viry, by pravděpodobně dráždila kůži. Ano, esenciální oleje se používají v profesionálních gelech, ale ty  byly testovány na bezpečnost, účinnost a mikrobiální růst v laboratoři.
 • Silné éterické oleje, jako je skořicová kůra a hřebíček by neměl  používat nikdo kdo bere léky na ředění krve. Tyto éterické oleje jsou extrémně dráždivé pro kůži.
 • Nevěřte každému receptu využívajícímu esenciální oleje, který čtete online. Je nemožné poskytnout plošnou radu, protože každý esenciální olej je jiný a mnohé z nich nejsou bezpečné během těhotenství, kojení nebo pro malé děti a kojence.
 • Na masky, roušky a respirátory nedávejte čisté éterické oleje. Někteří dodavatelé tvrdí, že to brání správnému fungování respirátoru a některé éterické oleje jsou prostě příliš silné na to, aby mohly být umístěny těsně před obličej a neustále vdechovány.
 • Některé éterické oleje, jako je např. čajovník (Tea-tree) mohou být vysoce toxické pro psy a kočky. Pamatujte na to!
 • Nestříkejte vlastní směs do uzavřeného prostoru, kde je více lidí. Buďte ohleduplní k ostatním, nevíte, zda osoba vedle vás trpí astmatem, epilepsií, má jiný zdravotní problém nebo může být těhotná.
 • Nemyslete si, že více je lépe. U éterických olejů to neplatí. Nepoužívejte je neředěné  přímo na kůži, v průběhu času se zvyšuje riziko senzibilizace pokožky. Pro použití na pokožku řeďte éterické oleje v rostlinných olejích. Pro užití neřeďeného oleje musí být vždy vážný důvod a musíte vědět co děláte a že to děláte na vlastní nebezpečí. 

JAK POUŽÍVAT ÉTERICKÉ OLEJE V BOJI S KORONAVIRY:  

 • Pro domácí použití je nejlepší volbou difuzér. Máte-li malé děti, domácí mazlíčky nebo je v domácnosti těhotná žena tak spusťte difuzér v prázdné místnosti a poté krátce vyvětrejte.
 • Plastové inhalační tyčinky se směsí éterických olejů jsou bezpečné a efektivní. Máte zajištěno, že  oleje se dostávají do těla přes dýchací systém tam, kde jsou nejvíce potřebné k zabití viru a zabránění jeho invazi do těla. Inhalátor však používejte v čistých rukou, protože byste mohli kontaminovat plášť a poté vir zavést přímo do nosních cest.
 • Je-li inhalátor příliš silný, je možné připravit směs éterických olejů zředěných v nosném oleji do roll-onu (lahvička s kuličkou) a aplikovat ji na kůži kolem spodní části nosu, kolem krku nebo na zápěstí.
 • Rychlá a jednoduchá aplikace je kápnout éterický olej na papírový kapesník, přiložit k nosu a vdechnout nebo položit vedle postele před spánkem. 

DOPORUČENÉ ANTIVIROVÉ ÉTERICKÉ OLEJE PRO ZDRAVÉ DOSPĚLÉ:

 • Skořicová kůra
 • Hřebíček
 • Eucalyptus globulus / radiata
 • Citrón
 • Citron myrta
 • Manuka
 • Meduňka
 • Niaouli
 • Ravensara
 • Ravintsara
 • Rozmarýn
 • Čajovník   

Některé éterické oleje nejsou vhodné pro děti.  Neuvádím zde  seznam éterických olejů bezpečných pro děti,  protože existuje mnoho faktorů, které je třeba zvážit a nedovolím si na dálku radit.
Mohu doporučit hotové směsi od našich dodavatelů například Dětský Gripol (ekvivalent již zmíněného Gripolu) nebo směs Dětská, pro nejmenší pak Dětský osvěžovač vzduchu Majda

JAKÁ ZNAČKA ÉTERICKÉHO OLEJE JE NEJLEPŠÍ?


Každý, kdo vám řekne, že byste měli používat pouze konkrétní značku éterických olejů, protože jsou nejvyšší kvality, má větší zájem o prodej produktů, než o to dát vám dobrou radu. 
Obecná rada je nekupovat levné éterické oleje nejasného původu nebo dokonce oleje označené jako vonné. Vonný olej může krásně vonět, ale nemá žádné terapeutické účinky.
My zastupujeme dva české výrobce, Nobilis Tilia a Phytos Natur a za kvalitu jejich éterických olejů dám ruku do ohně. Ale můžete bez obav používat éterické oleje od jakéhokoliv renomovaného výrobce, např. Atok, Karel Hadek.

Okomentovat

0 Komentáře